Wiadomości Branżowe

Barometr Providenta: Jak planujemy spędzić urlop i ile wydamy na wakacje?

Ponad 28% ankietowanych Polaków deklaruje, że wyjedzie w tym roku na wakacje. Będą one jednak krótsze. Blisko jedna trzecia planujących wyjazd – czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym – planuje spędzić wakacyjny urlop za granicą. Przeważająca większość ankietowanych (ok. 80%) zorganizuje wyjazd na własną
  • Ponad 28% ankietowanych Polaków deklaruje, że wyjedzie w tym roku na wakacje.
  • Będą one jednak krótsze. Blisko jedna trzecia planujących wyjazd – czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym – planuje spędzić wakacyjny urlop za granicą.
  • Przeważająca większość ankietowanych (ok. 80%) zorganizuje wyjazd na własną rękę, przy czym ponad połowa spędzi urlop aktywnie, wykorzystując różne formy sportu i rekreacji.
  • Typowe wydatki na wakacyjny wyjazd najczęściej zamykać się będą w kwocie od 1001 zł do 2000 zł.

Liczba Polaków, którzy planują wyjechać na wakacje (ponad 28%), utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Provident Polska przez firmę badawczą PBS w maju 2014 r. na próbie 400 klientów firmy Provident. Wśród wakacyjnych trendów i preferencji wyjazdowych na uwagę zasługuje m.in. zmieniająca się długość letniego wypoczynku. Nieznaczną przewagę nad popularnym, trwającym do dwóch tygodni urlopem (na taki wybiera się ok. 40% respondentów), uzyskał ten nieco krótszy, maksymalnie tygodniowy (ok. 43%). Wakacje coraz silniej kojarzą się nie tylko z tradycyjnym odpoczynkiem, ale już po raz kolejny stają się dla Polaków okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wakacje za granicą popularniejsze niż rok temu. W Polsce wyraźnie zyskał Bałtyk
Większość respondentów planujących urlop (ok. 64%) deklaruje, że w tym roku spędzi go w Polsce. Co ciekawe, na wybór zagranicznej destynacji zdecyduje się blisko jedna trzecia ankietowanych (ok. 32%), czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Jak wskazują najnowsze badania Mondial Assistance, do najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych należą w tym roku: Chorwacja, Grecja, Hiszpania oraz Włochy.

Wśród badanych w ramach Barometru Providenta, którzy planują wypoczynek w kraju, zdecydowanie największą i stale rosnącą popularnością cieszą się wakacje spędzane nad Bałtykiem (60%). Nadmorski wypoczynek wybierze w tym roku o ok. 20% więcej osób niż wynikało z ubiegłorocznej edycji Barometru Providenta (39%). Popularność urlopu w górach pozostaje na podobnym poziomie co rok temu (16% vs. 14%). Nieznacznie mniej osób deklaruje, że wypoczywać będzie nad jeziorami (ok. 10% vs. 16%). Tym samym Mazury przesunęły się z drugiego na trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych urlopowych destynacji w Polsce.

A to już wiesz?  P&G Fabric Care rozpoczyna współpracę z autorytetami świata mody

Nasz Barometr wskazał kilka ciekawych trendów związanych z wakacyjnym wypoczynkiem. Chociaż plany urlopowe deklaruje taka sama liczba ankietowanych jak w roku ubiegłym – tj. blisko jedna trzecia – to w tym sezonie ponad dwukrotnie więcej naszych klientów chce wypoczywać za granicą, co wiąże się zwykle z nieco wyższym wydatkiem niż w Polsce. Wakacje letnie to dla wielu osób priorytet, a w przypadku systematycznego odkładania gotówki na ten cel, można pokusić się o wyjazd do nieodkrytych dotychczas miejsc – powiedział Przemysław Kasza z działu badań i analiz Provident Polska.

Zwiedzanie, wypoczynek i aktywność
Ponad połowa Polaków (53%) deklaruje, że tegoroczny urlop wakacyjny spędzi aktywnie (np. jeżdżąc na rowerze, spacerując lub uprawiając sporty wodne). Nieznacznie większą popularnością cieszą się: zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych (ok. 58%), oraz opalanie się i odpoczynek (ok. 57%). Wśród najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu znaleźć można także grillowanie i spędzanie czasu z rodziną (ok. 43%).

Wakacje na własną rękę
Zdecydowana większość ankietowanych (ok. 80%), którzy wybierają się na urlop, planuje organizację wyjazdu na własną rękę. Na różne formy zakupu zorganizowanej wycieczki (np. w biurze podróży lub przez stronę internetową) decyduje się tylko co szósty badany (ok. 16%). Najczęstsza kwota, którą ankietowani planują przeznaczyć na wakacje, wynosi od 1001 zł do 2000 zł (35% respondentów). Co piąty badany (21%) planuje wydać na wypoczynek mniej niż 1000 zł. Z kolei ok. 13% badanych wyda od 2001 zł do 3000 zł.

Do wakacyjnych wydatków tradycyjnie podchodzimy z rozwagą. W tym roku jesteśmy jednak skłonni przeznaczyć na wypoczynek nieco więcej niż rok temu. Typowe wydatki, na poziomie nieprzekraczającym 2000 zł, w ubiegłym roku deklarowało 23%. Obecnie jest to już 35% ankietowanych – powiedział Przemysław Kasza. Ankietowani przez nas Polacy zdecydowanie preferują możliwość samodzielnej organizacji wypoczynku. Grono osób, które wybierają takie rozwiązanie, utrzymuje się na wysokim i w miarę stałym poziomie. Taki sposób planowania urlopu oznacza większą swobodę i z reguły niższe koszty, bo nie płacimy marży organizatorowi wypoczynku.– dodaje Przemysław Kasza

A to już wiesz?  Samsung zaprezentuje platformę Smart Office dla przedsiębiorstw na IFA 2014

Tegoroczna edycja Barometru Providenta po raz kolejny potwierdziła, że do wakacyjnego wypoczynku Polacy przywiązują dużą wagę. Starają się odpowiednio zorganizować wyjazd, aktywnie spędzać czas oraz trzymać urlopowe wydatki w ryzach.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Provident Polska SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy