Zdrowie

Porządki w garderobie, czyli przygotuj szafę na ciepłe dni

Jeśli codziennie przez kilkanaście minut szukasz skarpetek do pary lub spodni, a twoja szafa przestaje się domykać, to znak, że czas na gruntowny remanent. Przed

Jeśli codziennie przez kilkanaście minut szukasz skarpetek do pary lub spodni, a twoja szafa przestaje się domykać, to znak, że czas na gruntowny remanent. Przed sezonem letnim porządki i przegląd ubrań to konieczność – pod ręką powinny znaleźć się rzeczy na cieplejsze dni. Sprawdź, jak szybko uporać się z bałaganem w garderobie i wykurzyć ostatki zimy z domu.
Dobrze zorganizowana szafa jest funkcjonalna i sprawia, że łatwiej korzystać z niej na co dzień. Zwłaszcza, jeśli dzielisz ją jeszcze z kimś. Na porządki warto przeznaczyć sobotnie popołudnie. Aby zmobilizować się do pracy przygotuj sobie coś pysznego do picia, włącz ulubioną playlistę i wyznacz sobie określony czas na wykonanie zadania. Do dzieła!
Wykurz kurz z zakamarków
Porządny przegląd ubrań to pierwszy krok do lepszego zorganizowania przestrzeni w naszej szafie. Na początek wyciągnij wszystkie rzeczy na zewnątrz. – Korzystając z tego, że szafa jest pusta, warto dokładnie ją wyczyścić. Przetrzyjmy półki specjalną ściereczką do kurzu (np. Staub marki Vileda) o działaniu elektrostatycznym, która nie powoduje wzbijania zanieczyszczeń w powietrze podczas sprzątania. Wyczyśćmy miejsca, o których zwykle zapominamy podczas codziennych porządków, jak np. górna część szafy. Trudniejsze zabrudzenia można umyć używając zwilżonej ściereczki z mikrofibry (np. Microfibre Colors od Viledy) – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.
Aby było naprawdę perfekcyjnie półki można wyłożyć ozdobnym papierem, a w kątach umieścić saszetki zapachowe wypełnione kwiatami lub ziołami. Odstraszą mole i wypełnią wnętrze szafy miłym zapachem.
Zimowe swetry zamień na letnie koszulki
W pierwszej kolejności trzeba wymienić ubrania i buty z jesienno-zimowych na wiosenno-letnie. Kieruj się prostą zasadą: rzeczy często używane układaj w łatwo dostępnych miejscach, tak aby nie mieć potem problemu z ich znalezieniem. Na wyższe kondygnacje szafy odłóż ciepłe, zimowe kurtki i swetry, z którymi możesz się pożegnać na kilka dobrych miesięcy. Sezonowa wymiana ubrań to także dobry moment na dokładny przegląd wszystkich rzeczy i pozbycie się tego, co niepotrzebne.
Oczyść przestrzeń – pozbądź się zbędnych rzeczy
Jeśli chcesz skutecznie zwiększyć ilość miejsca w garderobie, musisz pozbyć się niepotrzebnych akcesoriów i ubrań. Przejrzyj rzeczy i od razu wyrzuć te, które są zniszczone i nadają się jedynie do kosza. Na osobną kupkę odłóż te, których nie zakładałaś ani razu w ciągu ostatniego roku, a także takie, w których nie czujesz się po prostu dobrze. Podczas segregacji trzeba być zdecydowanym i konsekwentnym. Sentymentalizm nie sprzyja utrzymaniu porządku, a może sprawić, że nie pozbędziesz się niczego i zostaniesz ze stertą nienoszonych od dawna ubrań. Rzeczy, które chcesz zachować od razu segreguj tematycznie: koszule, bluzki, spódnice, spodnie itp.
Ułóż czyste i posegregowane rzeczy
Zanim na nowo zapełnisz szafę ubraniami, wypierz i wyprasuj te wymagające odświeżenia, aby od razu po wyjęciu w następnym sezonie nadawały się do noszenia. – Przy dużej ilości prania sprawdzi się suszarka Infinity z podwyższonym stelażem, który można rozsunąć i dopasować wielkość suszarki do ilości i gabarytów suszonych rzeczy. W zależności od potrzeb, po pełnym rozłożeniu może zmieścić nawet do trzech prań. Kolejnym ułatwieniem są grube druty, które zapobiegają powstawaniu zagnieceń na tkaninach, tym samym skracając czas prasowania – mówi ekspert marki Vileda.
W zależności od właściwości materiału, z jakiego wykonana jest dana rzecz, zdecyduj czy lepiej ułożyć ją na półce czy też powiesić na wieszaku. Dla przykładu rozciągliwe tkaniny (np. swetry) powinny mieć swoje miejsce na półce – na wieszaku stracą fason. Oczywiście na czas wiosny ułóż je na wyższych półkach albo przechowuj w specjalnych pudełkach. Zwiewne wiosenne i letnie sukienki szybciej się gniotą, zarezerwuj więc dla nich miejsce na wieszakach. Analogicznie zawieś płaszcze i kurtki, będziesz mieć do nich łatwy dostęp.

O firmie:
Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.
Więcej informacji: www.vileda.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy