Wiadomości Branżowe

Powrót do szkoły = powrót social media

Wraz z początkiem roku szkolnego, następuje również rozkwit aktywności dzieci i nastolatków w social media. Jest to bowiem świat, w którym młodzi użytkownicy czują się wyzwoleni, modni, czyli kreują lepsze wersje samych siebie. Jest to jednak również świat pełen niebezpieczeństw. Jakimi wskazówkami powinni się kierować rodzice, aby ich dzieci mogły uniknąć e-pułapek?


1. Bądź na bieżąco

Należy przede wszystkim dowiedzieć się jakie serwisy nasze pociechy odwiedzają. Nie są to tylko bardzo rozpoznawalne kanały SM, takie jak Facebook, Instagram, Pinterest czy Twitter, ale również tzw. „ciemna strona Internetu”. Mowa tutaj m.in. o 4chan, ask.fm, czy yikyak, które same w sobie nie są nieodpowiednie, jednakże są to miejsca w których młodzi ludzie całkowicie pozbywają się zahamowań, często kosztem innych użytkowników. Również wspomniane już popularniejsze serwisy nie są pozbawione podobnych niespodzianek. Dlatego warto...

2. Rozmawiać z dziećmi o agresji w sieci

Złudna anonimowość w Internecie często daje małoletnim użytkownikom poczucie władzy i niczym nieskrępowanej wolności w wyrażaniu opinii każdego rodzaju. Często skutkuje to internetowym mobbingiem, zastraszaniem, publicznym ubliżaniem. Zazwyczaj oczywiście na działaniach wirtualnych się kończy, jednak nawet taka forma może być brzemienna w skutkach. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne, znane są doniesienia prasowe na temat samobójstw popełnianych przez nastolatki w następstwie internetowego znęcania się.
Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem na ten temat i przygotować je na każdą ewentualność. Wytłumaczyć, że internauci nie zdają sobie często sprawy z mocy swoich słów i nie należy tych wypowiedzi traktować poważnie.

3. Porusz temat udostępniania treści

Nastolatki często walczą między sobą o jak największą liczbę znajomych, czy „followersów”, często nad jakość przedkładając ilość. W efekcie zapraszają wiele nieznajomych osób do swojego profilu, gdzie dzielą się publicznie wieloma ważnymi informacjami, które mogą przez nieuczciwych odwiedzających zostać wykorzystane w celu prześladowania, włamania, czy molestowania seksualnego. - tłumaczy Bartłomiej Pałacki, Social Media Manager GRUPA 365NET - Dlatego warto uświadomić dziecko, że zaproszenie kogoś do znajomych jest równie wiążące co wpuszczenie tej osoby do swojego domu, do bezpiecznego azylu. - dodaje.

4. Ustal granice

Grunt to umiar. Należy określić w jakich sytuacjach (np. podczas lekcji, obiadu, rodzinnych spotkań) korzystanie ze smartfona (lub innych urządzeń mobilnych) jest zabronione. Nie należy jednak też próbować sprawować pełnej kontroli nad wirtualnymi zachowaniami naszego dziecko, a w szczególności nie należy wymagać aby przyjęło nas do znajomych na kanałach społecznościowych jeśli tego nie chce. Mimo wszystko, to jest ich własne podwórko, ich pamiętnik.


dostarczył infoWire.pl
Źródło GRUPA 365 NET. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy